Що таке цитування і чи є воно фактором ранжування в Google?
Можливо, ви чули термін «співцитування» при своєму знайомстві з SEO, часто в дискусіях про побудову посилань і, як правило, в поєднанні з іншим терміном: «співпоширеність».
Пошукові системи вже давно використовують цитування для того, щоб допомогти визначити, як два, здавалося б, не пов'язані між собою документи можуть бути пов'язані між собою.
Якщо мій крихітний сайт про будівництво будинків (дівчина може мріяти) цього тижня отримує посилання від провідного будівельного видання, а ваш сайт про сонячне енергетичне обладнання - від нього ж наступного тижня, про що це говорить Google?
Хоча це не свідчить про зв'язок між вами і мною, це дає підстави пошуковим системам припустити, що у нас є щось спільне.
Але чи справді Google використовує цитування як фактор у своєму алгоритмі ранжування? Давайте перевіримо.
Ми говоримо про цитування вже дуже давно. Джим Бойкін поділився гарним оглядом того, як SEO-індустрія розуміла цю концепцію на той час, ще в 2006 році.
Він процитував визначення від SourceForge, в якому, зокрема, сказано
«Бібліографічне співцитування - це популярна міра схожості, яка використовується для встановлення предметної схожості між двома об'єктами. Якщо A і B цитуються C, можна сказати, що вони пов'язані один з одним, навіть якщо вони безпосередньо не посилаються один на одного. Якщо A і B цитуються в багатьох інших статтях, то зв'язок між ними сильніший. Чим більше на них посилаються, тим сильніший зв'язок між ними».
Ви можете бачити, як таке розуміння може допомогти Google у його прагненні знайти найавторитетніші, найавторитетніші, найдостовірніші джерела для відповідей на запити пошукачів.
Але чи справді цитування є фактором ранжування?
Перш ніж ми заглибимося в тему, якщо вам цікаво, в чому полягає різниця між цитуванням і згадуваністю, ця коротка розмова між Рендом Фішкіним і Біллом Славскі підсумовує її в кількох твітах:
У цій статті ми говоримо про співцитування - про те, як посилання та ключові слова впливають на розуміння контенту в Google.
Аналіз цитування походить зі сфери бібліометрії, в якій науковці та дослідники використовують посилання між документами, щоб визначити, які книги, статті чи інший контент користуються найбільшою популярністю.
Ця практика існує щонайменше з початку 19 століття. Однак аналіз цитування став набагато кориснішим завдяки автоматизації та індексації цитування. Це дозволило дослідникам не лише документувати цитування в масштабі, але й візуалізувати, як вони пов'язані між собою, та аналізувати всю колекцію на предмет закономірностей.
Звучить знайомо? Ще б пак, адже саме на цих принципах було побудовано Google Knowledge Graph.
І якщо в божевіллі Google з індексації та пошуку інформації є хоча б натяк на метод, SEO-професіонали намагатимуться з'ясувати, як це впливає на ранжування.
Діджитал-маркетологи вже давно вірять у силу цитування.
У 2010 році Дженніфер Ван Ідерстайн писала,
«Одна з речей, яка може вплинути на цінність посилання, - це посилання, що його оточують. Простіше кажучи, якщо ваше посилання буде оточено лайном, ви будете виглядати погано. Але якщо на ваш сайт посилаються конкуренти або ресурси, яким довіряють, це може позитивно вплинути на ваш рейтинг».
У 2013 році Тайяб Насір писав,
«Пошукові системи більше полюбляють посилання, ніж основний текст, тому що посилання заробляються, тоді як основний текст створюється самостійно».
А в 2020 році Адам Хейцман писав,
«Якщо замислитися, то і спільне цитування, і спільна поява мають цілковитий сенс, коли йдеться про те, що Google завжди намагався цінувати - авторитетність і справжнє, непідробне переплетення між чудовими частинами контенту».
Посилання все ще широко сприймаються як один з найбільш - якщо не найбільш - вагомих факторів ранжування в алгоритмах Google.
Але ми всі знаємо, що існують серйозні проблеми з доброчесністю посилань та їхньою цінністю як фактора ранжування у світі, де посилання можна купувати і продавати.
Поява Hummingbird, RankBrain і BERT демонструє значні успіхи Google у розробці більш глибокого і змістовного розуміння кожного елемента контенту.
Протягом багатьох років точилися розмови про те, що на зміну посиланням і анкорному тексту як сигналам ранжування прийдуть співцитування і співпоширеність.
Однак, цитування - це лише один із видів посилань. А співцитування допомагає надати посиланням контекст.
Це допомагає Google зрозуміти, хто є хто, «чому» стоїть за посиланням, і чи має посилання сенс у загальній схемі речей.
Таким чином, спільне цитування може фактично допомогти Google у виявленні посилального спаму, допомагаючи посиланням залишатися релевантними в якості сигналу ранжування на довгі роки вперед.
Існують потенційні проблеми з ідеєю використання цитування як фактора ранжування в Google, не останньою з яких є потенційна можливість маніпуляцій.
Скрізь, де посилання сприймаються як цінність, дехто намагатиметься обіграти систему.
Якщо ви думаєте про купівлю посилань, щоб підвищити релевантність у вашій галузі за допомогою якоїсь схеми цитування, ви повинні запитати себе, чи варто це робити.
Джон Мюллер повторив різні способи, якими Google маніпулює посиланнями, у випуску «Робочого часу» від 11 липня 2021 року:
«Штучне нарощування посилань, розміщення посилань на інших сайтах, купівля посилань - все це суперечить Настановам для вебмайстрів. Ми вживаємо заходів щодо цього алгоритмічно, і ми вживаємо заходів щодо цього вручну. Серед заходів, які ми вживаємо, - зниження рейтингу сайту, який купує посилання, зниження рейтингу сайту, який продає посилання, а іноді ми вживаємо більш тонкі заходи, тобто просто ігноруємо всі ці посилання. Наприклад, якщо ми бачимо, що сайт регулярно продає посилання... ми часто заходимо на нього і кажемо: «Гаразд, ми будемо ігнорувати всі посилання».
Все це не є новим, але ми все ще говоримо про це.
Звісно, з цитуванням можна грати.
Науковці вже давно визначили необхідність вийти за рамки простого підрахунку цитувань, щоб зрозуміти їхню справжню цінність. Сам по собі обсяг не є хорошим показником.
Наведення на сайт великої кількості сміттєвих посилань не принесе вам ніякої користі (в усякому разі, не зараз і не надовго).
Посилання/цитування є настільки фундаментальним аспектом аналізу документів і настільки неймовірно корисними, що я вважаю, що користь від них значно переважає потенціал для маніпуляцій - і я думаю, що Google теж так думає.
Складність алгоритмів індексації та ранжування Google означає, що цитування, ймовірно, має набагато меншу вагу, ніж при оцінюванні академічних документів.
Те, що два посилання, які вказують на одну сторінку, говорять Google про цю сторінку, є лише однією маленькою підказкою. Це одна точка на дуже великому графіку.
Спроби маніпулювати нею як сигналом для ранжування матимуть набагато менший вплив у пошуку, ніж в академічних колекціях.
Чи підтвердив Google, що цитування є фактором ранжування? Ні, наскільки я можу судити.
Однак я вважаю, що це цілком можливо.